تشخیص نه چندان راحت بدل چنین محصول ارزشمندی!


همیشه برای محصولات گران قیمت و ارزشمندی مثل زعفران، بدل هایی وجود دارد که موجب می شود مصرف کنندگان به اشتباه بیفتند و هزینه های هنگفتی را بابت آن ها پرداخت کنند و جنس خالص را دریافت نکنند. از جمله این مشکلات، می توان به زعفران اشاره کرد. چنین مواردی شاید موجب بخطر افتادن سلامتی نیز شود. اگر چه خالص بودن یا نبودن زعفران در آزمایشگاه‌ها به راحتی قابل شناسایی است و تشخیص آن برای مصرف کنندگان به راحتی ممکن نیست، اما ما در ادامه روش هایی را برای تشخیص زعفران اصلی از تقلبی بیان می کنیم که تا حدودی شما را در این امر خودکفا می کند.

قطعا در وهله اول بهترین راه برای خرید زعفران اصل، خرید از فروشگاهی معتبر و یا خرید مستقیم از کشاورز است. تقلب در زعفران منحصر به مخلوط کردن یک گیاه شبیه زعفران با این محصول نیست بلکه زعفران تقلبی حتی شامل سنگین کردن وزن آن با استفاده از چربی، عسل، نمک و شکر و حتی زعفران پودر شده هم می‌شود چراکه این گیاه ارزش بالایی دارد و هر گرم آن با قیمت بسیار زیادی در بازار فروخته می‌شود لذا سودجویان را به سمت خود جذب میکند تا با هر روشی  که می‌توانند در زعفران اصلی  غش کنند ومقدار کمتری زعفران خوب را در اختیار مصرف کننده قرار دهند.

یک. سرشاخه شیپوری مانند

برای تشخیص زعفران اصل و واقعی بهتر است که ابتدا به سرشاخه ها نگاه کنید. این روش ساده ترین روش برای شناسایی زعفران واقعی و خوب است. زعفران دارای سه سر شاخه است که قسمت بالای آن شیپور مانند است. هرچه به سمت بالا بروید متوجه می شوید که شیپور باریک تر می شود.

دو. استفاده از کاغذ یا کاغذ کاهی

کمی از زعفران مورد نظرتان را بین کاغذ کاهی و روزنامه قرار دهید و فشار دهید. اگر در جای فشار زعفران، ذرات روغن و چربی مشاهده کردید نشان از این دارد که زعفران تقلبی است اما اگر زعفران پودر شود و اثری از چربی نباشد نشان از سالم و خالص بودن زعفران دارد.

سه. یخ!

مقدار کمی از زعفران را روی یک تکه یخ بریزید. هرچقدر رنگدهی بیشتر و سریع تری داشته باشد ، نشان از طبیعی و اصل بودن آن دارد.

چهار. عطر و بو

طعم و بوی زعفران اصل یکتا است. بدین معنی که، رنگ و بو مزه زعفران، به عنوان یک شناساگر ثابت محسوب می شود. اگر کمی شاخک های زعفران را بچشید متوجه خواهید شد که کمی تلخ است اما بوی مطبوعی دارد. بوی زعفران کمی تند است اما دلنشین است!

پنج. استفاده از آب جوش

اگر کمی زعفران را در آب جوش بیندازید، تا ۵ دقیقه صبر نمایید و متوجه شوید که رنگ شاخه ها به سفید متمایل نشده نشان از اصل بودن آن دارد. اگر زیر ۵ دقیقه شاخک ها سفید شوند یعنی زعفران مورد نظر تقلبی است.

شش. و در آخر، بنزین! 

زعفران در بنزین حل نمی شود اما برای تشخیص زعفران اصل باید مقداری از زعفران را در بنزین بیندازید. اگر بنزین رنگی شد، نشان از این دارد که زعفران شما اصل نیست و از جمله زعفران های ساختگی است.

 

زعفــران درجه یک و فـوق‌العاده اعلا بسیـط ، با رنگ و بوی طبیعی و بینظیــر را از وبسایت فروشگاهی بسیط کالا تهیه کنید : https://www.basitkala.com/products/c/&c=53


تاریخ: ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ ۰۲:۰۲ | دفعات بازدید: ۳۴۹۳ بازدید