مزایا و ارزش غذایی این نوشیدنی دلچسب!


بسیاری از مردم به جای خوردن چای، قهوه و فراورده‌های حاصل از آن را به عنوان نوشیدنی روزانه خود استفاده می‌کنند. از جمله نوشیدنی‌هایی که از قهوه به دست می‌آید، کاپوچینو است.

کاپوچینو نوعی نوشیدنی قهوه ایتالیایی است که از ترکیب شیر گرم، قهوه اسپرسو و کف شیر بخار داده شده تهیه می شود و پایه اصلی آن قهوه است.  کاپوچینو در فنجان های با ظرفیت 150 تا 180 میلی لیتر ارائه می شود و بافت و طعم قدرتمندی دارد. کاپوچینو مزه قهوه تلخ می دهد و می توان به آن شکر اضافه کرد تا شیرین تر شود. کاپوچینو ایتالیایی با استفاده از دستگاه اسپرسوساز ساخته شده و باریستای کافه آن را آماده می کند. ریشه این نوشیدنی به ایتالیا برمی گردد.

ارزش غذایی

23 گرم کاپوچینو حاوی تقریبا 100 کالری، 18 گرم کربوهیدرات، 3 گرم چربی، 13 گرم شکر، 0.36 میلی گرم آهن، 95 میلی گرم سدیم، 1.5 گرم اسیدهای اشباع شده و 1 گرم اسیدهای چرب ترانس است.

مزیت ها و فواید

1 . از بیماری های قلبی پیشگیری می کند

قهوه سرشار از آنتی اکسیدان هایی مانند فلانوئیدها است; که از مشکلات قلبی پیشگیری می کند. مطالعات نشان می دهد قهوه به کاهش دادن احتمال مرگ زودرس در افراد مبتلا به دیابت و بیماری های قلبی کمک می کند.

2 . احتمال سکته را کاهش می دهد

قهوه احتمال سکته را کاهش می دهد. این نوشیدنی باید بیشتر توسط زنان مصرف شود; زیرا احتمال سکته کردن در آنها زیاد است. مطالعات نشان می دهد افرادی که دو بار در روز قهوه مصرف می کنند 20 درصد احتمال سکته کمتر دارند.

3 . از دیابت نوع 2 جلوگیری می کند

مصرف زیاد قهوه احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد زیرا بدن از انسولین خود حفاظت می کند. قهوه آنتی اکسیدان هایی دارد که از آسیب به بافت جلوگیری می کنند. مواد معدنی این نوشیدنی در استفاده از انسولین به بدن کمک می کنند. مطالعات نشان می دهد ;ترکیبات موجود در قهوه موجب مهار شدن پلی اتیل آمیلوئید می شود که نقش مهمی در ابتلا به دیابت دارد.

4 . از آلزایمر پیشگیری می کند

قهوه حافظه کوتاه مدت را تقویت می کند. مطالعات نشان می دهد کافئین موجب تحریک توانایی شناختی می شود که نتیجه آن بهبود عملکردهای ذهنی است. همچنین احتمال ابتلا به زوال عقل را 65 درصد کاهش می دهد.

5 . سنگ های صفرا را کاهش می دهد

مصرف متعادل قهوه احتمال ابتلا به سنگ صفرا را کاهش داده ;و از آن پیشگیری می کند. کافئین چنین تاثیری دارد زیرا انقباض های صفرا را بهبود بخشیده و مانع از شکل گیری سنگ می شود.

6 . به هضم غذا کمک می کند

یک فنجان قهوه در روز به هضم غذا کمک می کند.

7 . احتمال ابتلا به سرطان را کاهش می دهد

مطالعات نشان می دهد ;مصرف قهوه احتمال ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. مصرف چهار فنجان قهوه در روز ;احتمال مرگ را 50 درصد کاهش می دهد. همچنین احتمال ابتلا به سرطان پوست را نیز از بین می برد.

8 . چربی سوز است

قهوه به عنوان یک دیورتیک عمل کرده; و به چربی سوزی کمک می کند که نتیجه آن کمک به کاهش وزن است. این نوشیدنی عملکرد را با کاهش دادن خستگی بهبود می بخشد.

9 . به سلامتی دندان ها کمک می کند

مصرف قهوه احتمال پوشیدگی دندان را کاهش می دهد زیرا خواص آنتی باکتریایی دارد.

10 . از سردرد جلوگیری می کند

کافئین اندازه عروق خونی را کاهش داده و از شدت سردرد کم می کند.

عوارض جانبی

قهوه عوارض جانبی که با مصرف زیاد قهوه مرتبط است مانند بی قراری، تنش;بی خوابی، اضطراب شدید ; مشکلات قلبی، مشکل هضم و سردردهای شدید دارد. همچنین ممکن است; سطح فشار خون را افزایش دهد و توصیه می شود کسانی که فشار خون بالایی دارند ;در کاپوچینوی شان از قهوه بدون کافئین استفاده نمایند.


تاریخ: ۱۳۹۹/۰۱/۲۹ ۲۳:۰۱ | دفعات بازدید: ۳۷۰۲ بازدید