قهوه تا چه حد برای لاغری موثر است؟!


قهوه بعنوان یکی از محبوب ترین نوشیدنی های گرم در کاهش وزن نیز بسیار موثر است. قهوه حاوی کافئین ، پرمصرف‌ترین ماده‌ی فعال‌کننده‌ی روان (مواد شیمیایی که با تغییر عملکرد مغز، باعث تغییراتی در رفتار، ادراک و خلق می‌شوند) در جهان است. امروزه کافئین در بسیاری از مکمل‌های چربی‌سوز یافت می‌شود. 

محرک‌ها موادی هستند که باعث تحریک سیستم اعصاب مرکزی می‌شوند. بسیاری از محرک‌های موجود در دانه‌ی قهوه، در نوشیدنی نهایی نیز یافت می‌شوند. اصلی ترین آنها که بر سوخت و ساز نیز تاثیر گذار است ، کافئین میباشد.

همچنین کافئین می‌تواند چربی را از بافت چربی خارج کند و میزان سوخت و ساز را افزایش دهد. قهوه نه تنها برای افراد چاق مفید است بلکه کسانی که رژیم لاغری گرفته اند می توانند برای حفظ بهتر وزن جدید خود، قهوه مصرف کنند.

کاهش اشتها

افراد بعد از نوشیدن قهوه احساس گرسنگی نمی‌کنند و معمولا غذای کمتری مصرف می نمایند. مکانیسم این اثر احتمالا ناشی از اثر این نوشیدنی بر مرکز سیری در مغز است. در واقع وجود کافئین و دیگر ترکیبات موجود در قهوه به عنوان یک مهار کننده ی اشتها عمل میکند.
قهوه تا حدی چربی‌ها را از بین می‌برد. کافئین موجود در قهوه روند چربی سوزی را فعال می‌کند. در واقع کافئین بدن ما را تحریک می‌کند و به این ترتیب باعث می‌شود که بدن کالری‌ها را بسوزاند که در نهایت به از بین رفتن چربی‌ها می‌انجامد. 

قهوه و افزایش چربی سوزی

یکی از مؤثرترین نوشیدنی های که مصرف آن قبل از ورزش ممکن است نتیجه تمرین شمارا چند برابر کند چیزی جز یک فنجان قهوه نیست.
مهمترین مزیت مصرف قهوه قبل از فعالیت ورزشی، خاصیت چربی سوزی آن است. مقادیر بالایی از کافئین موجود در قهوه سوخت و ساز بدن را بالا خواهد برد که این خود باعث می شود شما حین ورزش یا حتی در طول روز کالری بیشتری بسوزانید.

افزایش عملکرد در حین ورزش

قهوه حاوی کافئین است و مصرف کافئین قبل از ورزش موجب افزایش عملکرد ورزشی می شود.ورزشکاران می توانند پس از مصرف کافئین با نیروی بیشتری به فعالیت ادامه دهند.این امر به ورزشکاری که در رژیم کاهش وزن است،کمک می کند تا زمان بیشتری به ورزش بپردازد و همچنین سوخ و ساز بیشتری نیز داشته باشد.

کمک به تجزیه‌ی بافت چربی

به سلول‌های چربی شده و موجب شکستن آنها می‌شود. این امر ازطریق افزایش هورمون اپی‌نفرین یا آدرنالین اتفاق می افتد که از طریق خون به بافت چربی می‌رود. در آنجا بافت چربی را شکسته و اسیدهای چرب را به داخل گردش خون آزاد می‌کند.

البته تا زمانی‌که کالری دریافتی‌تان بیشتر از کالری مصرفی باشد، آزادشدن اسیدهای چرب به‌تنهایی نمی‌تواند کمکی به کاهش وزن بکند. برای کاهش وزن باید انرژی مصرفی‌تان بیشتر از انرژی دریافتی‌تان باشد.

چند نکته مهم

اگر از نوشیدن قهوه انتظار افزایش سوخت و ساز و کاهش وزن دارید پس حواستان باشد نباید به آن خامه یا شکر اضافه کنید! خامه یاشکر باعث افزایش اسای کالری قهوه شما میگردد. برای کاهش میزان تلخی قهوه میتوانید از شیرین کننده های بدون شکر استفاده کنید.

در نوشیدن قهوه تعادل را رعایت کرده و زیاده روی نکنید. دو فنجان قهوه در روز برای شما کاملا مناسب و بدون عوارض خواهد بود.

قهوه باعث بالا رفتن ضربان قلب میشود.پس اگر شما تپش قلب دارید و یا با عوارضی مانند افزایش ضربان قلب، بی قراری یا لرزش شدید بهتر است مصرف خود را کاهش دهید

و در آخر به یاد داشته باشید نباید از قهوه انتظار معجزه داشته باشید! قهوه صرفا در رژیم غذایی شما باعث افزایش عملکرد شما و افزایش سوخت و ساز میگردد. جهت کاهش وزن ، رژیم غذایی اصولی و تمرینات ورزشی را بصورت جدی انجام داده و قهوه را نیز برای تاثیر بیشتر به برنامه تان اضافه کنید.

 


تاریخ: ۱۳۹۹/۰۱/۰۸ ۰۴:۰۱ | دفعات بازدید: ۲۱۹۹ بازدید